تحقیق و توسعه

خدمات

همکاران ما در شرکت دانش بنیان ثنا مبدل توسعه پارس با شبیه‌سازی و مدل‌سازی جریان در مبدل های حرارتی با استفاده از ابزارهای نوین طراحی و شبیه سازی، عملکرد مبدل را قبل از ساخت پیشبینی کرده و سپس با تکیه بر دانش، خلاقیت و تجربه خود به طراحی و ساخت مبدلی با عملکرد و بهره وری بالا و متناسب با شرایط ویژه عملیاتی فرایند می پردازند.

ثنا مبدل توسعه پارس همواره در تلاش بوده است تا به منظور پاسخگویی به نیازهای متنوع صنایع، دانش فنی و فعالیتهای تحقیق و توسعه را در اولویت برنامه های توسعه خود قرار دهد. این شرکت با همگام سازی تکنولوژی ساخت و تجهیزات تست با پیشرفت های روز دنیا و همچنین ارایه آموزشهای لازم به پرسنل خود، توانسته است سطوح کیفی محصولات را ارتقا دهد.

به منظور پاسخگویی به نیاز های مشتریان، واحد تحقیق و توسعه ثنا مبدل با همکاری واحد مهندسی و هماهنگ با نیازهای مشتری، اقدام به طراحی به صورت سفارشی می نماید.

پلیت (Plate)

المان اصلی در مبدل حرارتی صفحه ای، صفحه یا پلیت فلزی با الگوی شورون یا استخوان ماهی است. علاوه بر این صفحات که وظیفه انتقال حرارت را بر عهده دارند، مبدل حرارتی صفحه ای شامل واشر، فریم های جلو و پشت و پیچ و مهره ها است. واشرها بین صفحات قرار می گیرند (واشر قفل دار یا چسبی) و مجموعه صفحات و واشرها به وسیله پیچ و مهره ها بین دو فریم فلزی ثابت میشوند. به این ترتیب مبدل تحت فشار سیال میتواند عمل کند.
صفحات حرارتی از جنس SS304 و SS316 و SMO و Hastelloy و یا تیتانیوم و با ضخامت بین ۰٫۵ تا ۱ میلیمتر ساخته میشوند. بسته به کاربرد و نوع سیال، جنس صفحات و واشرها تغییر می کند.
• برای کاربرد های با خورندگی پایین معمولا از جنس استیل ۳۰۴ برای صفحات استفاده میشود.
• در اکثر کاربرد ها از متریال استیل ۳۱۶-L یا فولاد نگیر استفاده میشود.
• برای آب نمک به ویژه آب دریا از تیتانیوم گرید ۱ (Titanium Gr.1) استفاده میشود.
• برای سیالات خورنده نظیر اسید های متوسط تا نسبتا قوی (اسید سولفوریک) از آلیاژهای پایه نیکل نظیر هستلوی – Hastelloy استفاده میشود.
هر صفحه به طور معمول ۴ سوراخ پورت دارد که اجازه ورود و خروج سیال به فضای بین صفحات را میدهد. پس از ورود سیال از طریق پورتها از ناحیه توزیع عبور میکند. وظیفه این ناحیه، توزیع یکنواخت سیال در عرض صفحه حرارتی است و انتقال حرارت بین دو سیال در دو سمت ناحیه انتقال حرارت اتفاق میافتد.

 • انتقال حرارتسرعت بالا در انتقال حرارت
 • مصرف انرژی صرفه جویی در مصرف انرژی
 • استقامت تحمل فشار و دمای بالاتر
 • اقتصادی کاهش میزان هدر رفت سیال
 • سرویس و نگهداری کمترین میزان نشست مواد و رسوب
 • استحکام استحکام و مقاومت ساختاری مبدل

گسکت

در مبدل های حرارتی واشردار یکی دیگر از قسمتهای مهم واشرهای لاستیکی(گسکت) می باشند که وظیفه آبندی کانال ها و هدایت سیال را به درون شیارهای مبدل به عهده دارند. این واشرها دارای جنس های متفاوتی می باشند از جمله NBR, EPDM, HNBR, Viton,… که با توجه به نوع سیال و فشار و دمای کاری انتخاب می شوند.
جنس واشر ها عموما لاستیکی است. ماده پایه این واشر ها EPDM و NBR و FKM یا Viton و یا HNBR است.
• برای سیال آب و شیر، جنس واشر یا گسکت معمولا EPDM است.
• برای روغن ها معمولا جنس واشر NBR و HNBR است.
• و در مواقعی که سیال خورنده است یا دمای سیال خیلی بالا است (نزدیک به ۲۰۰ درجه سانتی گراد) از جنس FKM که با نام تجاری Viton – وایتون شناخته میشود، برای واشر ها استفاده میشود.

فریم

دو صفحه بزرگ و ضخیم فلزی هستند که در ابتدا و انتهای مبدل نصب شده و صفحات انتقال حرارت بین آن دو قرار می گیرند. فریم ابتدای مبدل حرارتی صفحه ای بصورت ثابت (Fixed Cover) و فریم انتهای مبدل بصورت متحرک می باشد(Movable Cover) .
پس از آماده سازی نقشه‌های ساخت و تعیین مدل مبدل و متریال مورنیاز، فریم‌های مبدل توسط دستگاه‌های برش CNC با دقت 01/0 میلی‌متر و بسته به جنس فریم توسط دستگاه برش هوا گاز، پلاسما و یا واترجت بریده می‌شود.
و در نهایت فریم توسط پیچ و مهره های استاندارد و ابزار های ویژه هیدرولیکی و پنوماتیکی، مونتاژ و آماده صفحه گذاری میگردد.

میله راهنما

یک عدد میله در پایین مبدل (Guide Bar) که تمام پلیت ها را در یک مسیر و بصورت صاف و پشت سرهم نگه می دارد و وظیفه هدایت صفحات را به عهده دارد و معمولا از جنس استنلس استیل (فولاد زنگ نزن) ساخته می‌شود.

 • ظرفیت پرس kN 50,000 ~ 400,000
 • ظرفیت کوشن kN 500
 • کورس اسلاید mm 340
 • کورس کوشن mm 50
 • ابعاد صفحه کوشن 1250 x 1600 mm
 • تعداد و توان موتور 1 x 18.5 kw
 • حداکثر دهانه 400 mm
 • ابعاد میز اسلاید 1250 x 1600 mm
 • سرعت سقوط آزاد 20 ~ 30 mm/s
 • سرعت پایین آمدن 20 ~ 30 mm/s
 • سرعت زیر بار 0.2 ~ 0.3 mm/s
 • سرعت برگشت 10 ~ 20 mm/s

محمد علی نوع پرست

موءسس و رئیس هیئت مدیره

اهداف برپایی سیستم مدیریت کیفیت

به منظور دستیابی به اصول بالا این شرکت سیستم مدیریت کیفیت رامنطبق با الگوی استاندارد ISO 9001:2008 درکلیه سطوح به اجرا درآورده و بطور مداوم خود را نسبت به بهبود مستمر و اثر بخشی سیستم متعهد میداند، همچنین سازمان درابتدای هرسال نسبت به تعیین اهداف کیفی در راستای این خط مشی اقدام نموده و با بازنگری ازطریق پایش و اندازه گیری و تحلیل، میزان تحقق اهداف کیفی را بررسی میکند. اینجانب با اعتقاد کامل و عزمی راسخ از این سیستم پشتیبانی نموده و ازتمامی همکاران انتظار دارم ضمن درک صحیح آن درجهت برآورده ساختن خواسته های استاندارد و شکل گیری سیستم مدیریت کیفیت تلاش نمایند .
گواهی نامه مدیریت کیفیت ISO 9001 - 2008 از موسسه

گواهی نامه مدیریت کیفیت ISO 9001 – 2008 از موسسه

کنترل کیفیت یا QC

کنترل کیفیت یا QC را می توان کاراگاهی دانست که نه تنها به دنبال عیوب در محصولات و خدمات یک کارخانه می گردد، بلکه به دنبال سر منشا و دلیل رخ دادن این عیوب نیز هست.
در واقع مجموعه عملیاتی نظیر اندازه گیری یا آزمون است كه بر روی یك محصول یا کالا انجام می گیرد تا مشخص شود كه آیا مشخصات آن محصول با مشخصات فنی یا استانداردها مطابقت دارد یا خیر؟
یا به عبارت دیگر، تعیین تطبیق یا عدم تطبیق یك فرآورده با مشخصات فنی مورد نظر.
هم چنین یکی از وظایف مهم کنترل کیفیت، نظارت بر تولید است و در صورت بروز هر مشکلی باید این قدرت را داشته باشد که بتواند خط تولید را متوقف نماید تا از تولید محصول مشکل دار جلوگیری شود.

مبدل‌های شل اند تیوب:

دستگاه‌هایی هستند که با استفاده از لوله‌هایی (که با آن‌ها تیوب می‌گوییم) در یک پوسته استوانه‌ای بیرونی (که به آن شل می‌گوییم) قرار دارند و دو سیال را در تماس حرارتی قرار می‌دهند. این دو مسیر سیال‌ها معمولاً از فلزات رسانای حرارتی ساخته شده‌اند که انتقال حرارت را آسان می‌کند (فولاد، آلیاژهای آلومینیوم و غیره).

مبدل حرارتی پوسته لوله

مبدل حرارتی پوسته و لوله نوعی مبدل حرارتی است که کاربرد وسیعی در صنایع شیمیایی مانند واحدهای تقطیر نفت خام دارد. همان‌طور که از نام آن پیداست این مبدل از یک مخزن استوانه‌ای شکل بزرگ (پوسته) در فشار بالا و تعدادی لوله در داخل آن تشکیل شده است. مایع در داخل لوله‌ها حرکت می‌کند و بخار داغ بر روی لوله‌ها و درون پوسته جریان دارد.  به علت تعداد زیاد این لوله‌ها و سطح تماس بالایی که ایجاد می‌کند، حرارت بخار به مایع داخل لوله منتقل شده و مایع را به جوش می‌آورد.

شرایط کاری مبدل حرارتی پوسته و لوله:

 • قابلیت تحمل بالاترین دماها و فشارهای سیالاتی با توجه به ساختار مستحکم آن
 • قابلیت طراحی و ساخت با مواد اولیه مخصوص (مانند استیل) در کاربردهای خاصی که سیالات خاصیت خورندگی دارند.

 

مبدل حرارتی صفحه ای لحیمی( بریز  Brazed)، جوشی

مبدلهای صفحه ای بریز یا لحیمی یکی از پرکاربردترین تجهیزات انتقال حرارت هستند. این نوع مبدل حرارتی فشرده عملکردی فوق العاده با کمترین هزینه ممکن را ارائه می‌دهد. انتخاب مبدل بریز برای پروژه های گرمایشی و سرمایشی منجر به صرفه‌جویی در فضای نصب، انرژی و تعمیرات خواهد شد.

در مقایسه با سایر انواع مبدل‌های حرارتی، مبدل‌های بریز بسیار فشرده هستند. فضای نصب یک مبدل بریز می‌تواند یک دهم مبدل پوسته لوله یا نصف یک مبدل صفحه ای واشردار باشد. این موضوع به ویژه در سیکلهای تبرید که نیاز به شارژ مبردهای گران قیمت دارند بسیار تاثیرگذار است.

عدم نیاز به واشرهای آب‌بند و سازه نگهدارنده منجر گردیده است تا چیزی نزدیک به 95% متریال استفاده شده در این نوع مبدل سطح حرارتی مفید را تشکیل دهد. هم چنین عدم وجود واشرهای لاستیکی ریسک نشتی را کاهش داده است. این موضوع منجر به عملکرد حرارتی و هیدرولیکی پایدار تجهیز و کاهش هزینه‌های تعمیرات و توقف مبدل گردیده است.

در واقع مبدل صفحه‌ای لحیم شده از تعداد زیادی صفحات فولادی به هم فشرده که توسط مس به یکدیگر جوش داده شده‌اند، ساخته می‌شود. همچنین با توجه به نوع فرآیند ممکن است از نیکل یا فلزهای دیگر برای جوشکاری استفاده شود. علاوه بر جوش کردن نقاط پیرامون هر صفحه، نقاط اتصال جناقی درونی هم جوش داده می شوند.

بنابراین از مهم ترین ویژگی‌های مثبت این گروه از مبدل‌ها می‌توان به تحمل فشار بسیار زیاد در آنها اشاره نمود.

 

شرایط کاری مبدل حرارتی صفحه ای لحیمی :

 • فشار عملیاتی : 30bar
 • حداقل دمای کاری: 180 و تا بیش از 200 عمل می کنند.

(البته نوع لحیم کاری شده با نیکل تا دمای 400  و فشار 16bar را تحمل می کند.)

 

 • مواد اولیه سطوح تبادل دما : ورقهای استیل (316) به همراه فویل مس (یا نیکل، بسته به سیال مورد نظر)

 

 • مبدل حرارتی صفحه ای جوشی

در مبدلهای صفحه ای جوشی از جوش لحیم استفاده می‌شود  مگر اینکه سیال خورنده مس باشد که در اینصورت از موادی مثل نیکل به عنوان ماده جوشکاری استفاده می‌شود.

هر صفحه با استفاده از فرآیند جوش‌کاری به صفحه بعدی وصل شده و نهایتا با قرار گرفتن مجموعه صفحات درون یک پوسته یا بدنه، مبدل حرارتی صفحه‌ای جوشی ساخته می‌شود.

نقش ورق‌های فلزی، ایجاد سطوح تبادل دما بوده و آب‌بندی سطوح تبادل دما نسبت به یکدیگر، توسط فرآیند جوش‌کاری تامین می‌شود. چیدمان خاص سطوح تبادل دما و نحوه جوش صفحات به یکدیگر، شرایطی را ایجاد می‌نماید که حرکت سیال‌های گرم و سرد را از مجراهای ایجاد شده توسط صفحات، به صورت یک در میان و متناوب ممکن می‌سازد.

مبدل حرارتی صفحه ای جوشی به ویژه با فرایندهای دمای بالا تا 1000  سازگار هستند.

 

شرایط کاری مبدل حرارتی صفحه ای جوشی :

·         حداکثر فشار کاری: 100bar

 • حداکثر دمای کاری: 400C
 • مواد اولیه سطوح تبادل دما : انواع استیل ضدزنگ ، آلیاژهای تیتانیوم ، آلیاژهای نیکل

 

مبدل حرارتی جوشی بلاک

مبدل حرارتی جوشی بلاک راهکار ایده آل انتقال حرارت برای سیالات خورنده، دما بالا و یا فشار نسبتا بالا است. ساختار باز شونده این مبدل سبب شده که تمیزکاری و نگهداری این نوع مبدل حرارتی بسیار آسان و کم هزینه باشد.

قلب مبدل بلاک یک دسته صفحه اعوجاج‌دار از جنس استنلس استیل و یا سایر آلیاژها است که به صورت متناوب به یکدیگر جوش داده شده و تشکیل یک هسته انتقال حرارت صلب و یکپارچه را داده اند. دو سیال سرد و گرم به صورت متناوب در کانال‌ها که از صفحات اعوجاج‌دار جوش شده تشکیل شده‌اند، جریان می‌یابند. آرایش جریان در کانال به صورت Cross flow است. افزایش سرعت جریان به منظور افزایش نرخ انتقال حرارت و همچنین افزایش تنش برشی جهت کاهش نرخ تشکیل رسوب از طریق ایجاد آرایش چند پاس انجام می‌گیرد. هم‌چنین استفاده از شورون با زاویه ۴۵ درجه امکان شستشوی مکانیکی هسته انتقال حرارت مبدل بلاک را فراهم می‌آورد.

آرایش چند پاس مبدل بلاک این مبدل را به انتخابی ایده آل برای سیالات مایع-مایع با دبی‌های متفاوت و یا ویسکوزیته متفاوت تبدیل نموده است. همچنین، تنوع انتخاب سایز پورت های مبدل سبب کارآیی بالای آن در جریان‌های دوفازی نظیر کندانسورها و اواپراتورها گردیده است.

شرایط کاری مبدل حرارتی بلاک :

 

فشار طراحی: 40 bar

دمای طراحی: 300

جنس صفحات: SA-240 Type 316L, SB-265 Gr.1 (Ti)

 

خانهمحصولاتگالریارتباط با ما